امروز:

رشته كوه البرز

رشته كوه البرز

رشته کوه البرز در فاز کوهزایی آلپی در دوران سوم زمین شناسی تکوین یافته و با قللی مرتفع و دره هایی عمیق سد عظیم قوسی شکلی به طول تقریبی 700 کیلو متر و عرض 100 تا 150 کیلومتر بین دریای خزر و فلات مرکزی ایران حد فاصل جنوب شهرستان آستارا تا حوالی علی آباد کتول را بوجود آورده است . 
این دیواره عظیم به علت سد کردن مسیر توده های هوایی ، باعث شده است که البرز شمالی دنیا اقلیمی و نباتی کاملا متفاوتی با البرز جنوبی داشته باشد، همچنین به دلیل نزدیکی البرز با دریای خزر رودهای دامنه های شمالی دارای شیب بسیار زیاد و بسترهای عمیق می باشند، در صورتی که در دامنه جنوبی شیب رودخانه ها ملایم تر می باشد و به لحاظ ساختمان زمین و چینه شناسی نیز البرز جنوبی شباهت زیادی به ایران مرکزی دارد . از نظر گیاه شناسی نیز این دو دامنه دارای تفاوت های فراوان می باشند بگونه ای که در دامنه شمالی چند منطقه نباتی مشخص به شرح زیر وجود دارد. 

- از ارتفاع 4000 متر به بالا هیچگونه گیاهی یافت نمی شود. 

- از ارتفاع 4000 تا 3000 متر بعضی توده های خار دار وجود دارد. 

- از 3000 تا 1000 مراتع بسیار وسیع واقع شده است. 

- از 1000 متر به پایین ناحیه جنگلها شروع می شود. 

تقسیم بندی رشته کوه البرز:

- ساختار رشته البرز را به 5 قسمت کلی می توان تقسیم نمود 

- ساختار البرز غربی 

- ساختار البرز مرکزی 

- ساختار البرز شرقی 

- رشته فیروز کوه 

- کوههای گیلان 1-رشته کوه های البرز غربی :

منطقه کوهستانی البرز غربی از سمت شرق توسط دره رودخانه های کرج- چالوس از البرز مرکزی جدا می شود و از سمت غرب نیز سرتا سر آن را دره رود سفید رود در بر می گیرد شهرستان چالوس در منتهی الیه نوار شرقی و شهر ستان رشت در منتهی الیه نوار غربی آن واقع شده اند و از سمت جنوب نیز حد فاصل شهرستان کرج- قزوین- لوشان و منجیل می باشد ، وجود رشته کوههای تخت سلیمان در این منطقه اهمیت خاصی بدان داده است که در جای خود به طور مفصل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 

منطقه البرز غربی همچنین به دلیل وجود سه رودخانه مهم سه هزار ، شاهرود و طالقان رود و همچنین آثار تاریخی مهم بسیار مورد توجه می باشد از جمله قلل معروف این منطقه می توان به مجموعه قلل منطقه تخت سلیمان (علم کوه ) شاه البرز، کهار، نازو درفک ، خشچال، سیالان و ... نام برد. 

2) رشته کوههای البرز مرکزی:

رشته البرز مرکزی حد فاصل بین دره رودخانه کرج و چالوس از غرب و دره رودخانه هراز از سمت شرق می باشد که به دلیل فشردگی زیاد و کثرت ارتفاعات و نزدیکی با تهران و شهرهای بزرگی چون کرج مورد توجه خاص کوهنوردان می باشد حد فاصل شمال این رشته دو شهر ساحلی چالوس در غرب و آمل در شرق کناره دریای مازندران قرار گرفته اند . و از جنوب به شهرهای کرج- تهران و دماوند ختم می شود و مهمترین ارتفاعات این رشته عبارتند از : دماوند (بام ایران ) باارتفاع 5671 متر ، آزاد کوه 4390 متر ، خلنو 4375 متر ، کلون بستک، سی چال، سرکچال، مهرچال، قله معروف توچال در شمال شهر تهران با ارتفاعی در حدود 3962متر و ... 

نکته قابل توجه اینکه در این منطقه کلیه پیست های اسکی حومه تهران واقع شده اند و در چند سال اخیر با گسترش رشته اسکی کوهستان در بین کوهنوردان و گرایش گروهی از اسکی بازان به سمت اسکی در مناطق خارج از پیست های اسکی تعدادی از قله های این منطقه مورد توجه این دسته از ورزشکاران قرار گرفته اند .

3) رشته کوه های البرز شرقی:

البرز شرقی ناحیه بسیار وسیعی را شامل می شود که حد غربی آن دره رودخانه هراز و حد شرقی آن ارتفاعات خراسان شمالی و حد جنوبی آن درهای شاهرود، سمنان ، گرمسار و دامغان می باشد و از سمت شمال حد فاصل علی آباد کتول تا بابل را شامل می شود و از ارتفاعات معروف آن می توان به قلل شاهوار با ارتفاع تقریبی 4000 متر ، شاهکوه 3850 متر نروا3850 متر و نرو و قدمگاه اشاره کرد . 

4) رشته کوه های فیروز کوه :

رشته فرعی فیروز کوه به صورت یک نوار تقریبا عمودی توسط دره رودخانه هراز از سمت غرب از البرز مرکزی جدا شده و در سمت شرق نیز رودخانه حبله رود آنرا از رشته البرز شرقی جدا می سازد این رشته از سمت شمال حد فاصل شهرستان آمل و بابل می باشد و از سمت جنوب بین شهرستانهای فیروزکوه و دماوند واقع شده است مانند البرز شرقی رشته فیروز کوه در دامنه های جنوبی فاقد درخت و برعکس در نواحی شمالی جنگل و در درختزار پوشش غالب این نواحی را تشکیل می دهد ارتفاعات معروف ان دوبرار 4250 متر، میشینه مرگ 4050 پاشوره هلزم، سواد کوه و .... را می توان نام برد.

5) کوه های گیلان 

کوه های گیلان غربی ترین بخش از رشته البرز را شامل می شوند این کوهها بر خلاف سایر نواحی البرز از ارتفاع کمی بهره مند می باشند و با پوششی نیمه جنگلی از سمت جنوب و جنوب غرب به دره رودخانه قزل اوزن ، شهرستان آب برو خلخال و از شمال شرق به شهرستان رشت و از غرب و شمال غربی به آستارا و اردبیل ختم می شوند. 

از مهمترین ارتفاعات آن می توان به شاه معلم( شاملوم ) 3050 متر ، سفید کوه 3300 متر ، بغروداغ و ... نام برد.
منبع:http://forum.mehdico.info


نوشته شده در : یکشنبه 29 آبان 1390  توسط : Y.D.M.E 2S.E.F.    نظرات() .

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic